Laser biostymulujący– terapeutyczny
- Niezastąpiony w leczeniu paradontozy
- Stosowany w terapii w celu skrócenia czasu gojenia oraz przyspieszenia wystąpienia efektu przeciwzapalnego i przeciwbólowego.
Laser CTL-1202 jest wynikiem ewolucji terapii laserowej. Jego rozmiar i waga pozwalają łatwo i wygodnie dotrzeć z aparatem do pacjenta. To urządzenie do efektywnych, przezskórnych, bezinwazyjnych zabiegów biostymulacyjnych.
- Leczenie laserem biostymulującym stosuje się w:
zapalniach miazgi, nadwrażliwości szyjek zębów, przypadkowym obnażeniu miazgi, zapalniu dziąseł, zapaleniu przyzębia, martwicy dziąseł, urazach błony śluzowej, estrakcjach zębów, krwawieniach, suchym zębodole, ostrym zapaleniu zatoki szczękowej, opryszczkowym zapaleniu jamy ustnej, aftach, szczękościsku.
Laser w leczeniu próchnicy
Bezboleśnie i bezkontaktowo, bardzo skutecznie opracowuje twarde tkanki zębów. Specjalnie dobrany, optymalny zestaw parametrów światła laserowego i wprawna ręka nowoczesnego lekarza stomatologa czynią urządzenie bezkonkurencyjnym wobec narzędzi klasycznych w bardzo wielu zabiegach.
Wieloprzyczynowość i złożoność choroby społecznej jaką jest próchnica zębów pozwala na stwierdzenie, że będzie ona nam towarzyszyć jeszcze przez długie lata powodując dolegliwości bólowe, a nie leczona będzie w efekcie przyczyną utraty zębów. Ból jest często głównym powodem podjęcia decyzji o odwiedzeniu gabinetu dentystycznego. Paradoksalnie jednak widmo bólu związanego z zabiegiem borowania zębów jest tym czynnikiem, który powoduje naszą niechęć i niską motywację do wizyt u stomatologa. Podobnie oddziaływają przykre doświadczenia związane z leczeniem zębów, które części z nas zapadły tak głęboko w pamięci, że każde wspomnienie o nich wywołuje paniczny lęk. Taki uraz psychiczny wywołany u dzieci może zaowocować niechęcią do leczenia zębów na całe życie.
Jednakże, wizyta u stomatologa nie zawsze musi kojarzyć się z bólem. Odpowiednio dobrany środek znieczulający z powodzeniem go wyeliminuje, czyniąc zabieg bezbolesnym. Pozostaje, mimo to, stres związany z podaniem zastrzyku, przed którym bronią się szczególnie dzieci. Ogromny skok w rozwoju techniki laserowej jaki ma miejsce w ostatnim czasie umożliwił przystosowanie lasera do pracy w gabinecie stomatologicznym stwarzając jakościowo nowe, bezbolesne i szybkie narzędzie do usuwania twardych tkanek zębów. Najnowsze urządzenia laserowe umożliwiają precyzyjne opracowywanie ubytków w zębach dzięki bezbolesnemu i bezkontaktowemu działaniu energii świetlnej, dzięki której możemy skutecznie usuwać szkliwo i zębinę objęte zmianami próchnicowymi nie uszkadzając przy tym miazgi zęba i otaczających zdrowych tkanek.
Przy leczeniu zębów laserem można w większości przypadków zrezygnować ze znieczulenia. Pacjenci są zadowoleni bowiem ból nie występuje w ogóle lub jest minimalny ( przy głębokich ubytkach), a brak hałasu ( powodowanego wibracją wiertła ) zapewnia poczucie komfortu. Precyzja zabiegu, jego minimalna w porównaniu z klasyczną metodą leczenia próchnicy inwazyjność, likwidacja odczuć bólowych i dyskomfortu związanego z borowaniem zębów to nie wszystkie korzyści związane ze stosowaniem lasera. Ubytek próchnicowy leczony za pomocą lasera jest sterylizowany a bakterie, które są przyczyną tej choroby, są całkowicie niszczone poprzez termiczny wpływ promieniowania laserowego.
W efekcie powstaje nowa krystaliczna bariera, nawet o 50% bardziej odporna na działanie kwasów niż naturalne tkanki zęba.
Klinicznie owocuje to zmniejszeniem o około 70% ryzyka wystąpienia próchnicy wtórnej. W trakcie mechanicznego opracowywania chorego zęba za pomocą wiertła powstają wibracje powodujące tworzenie się mikropęknięć w szkliwie, co również zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy w tym samym miejscu.
Problem ten znika, gdy zęby są leczone laserem. Odmienna jest również technika plombowania zębów. W metodzie klasycznej wypełnienie utrzymuje się w zębie dzięki mikrozaczepom powstałym w szkliwie na skutek działania kwasu (tzw. wytrawianie), natomiast po opracowaniu ubytku laserem zabieg wytrawiania szkliwa jest zbędny. Niebagatelne znaczenie ma postęp osiągnięty dzięki laserom w zapobieganiu próchnicy u dzieci i młodzieży. Higiena osobista i stosowanie fluoru w pastach do zębów pomimo, że przyczyniają się do polepszenia stanu naszych zębów, nie są wystarczające do ochrony przed próchnicą. Miejscami, które są najbardziej narażone na próchnicę są szczeliny i bruzdy występujące na powierzchniach żujących zębów przedtrzonowych i trzonowych.
Płytkę nazębną można łatwo usunąć z powierzchni żującej za pomocą codziennych zabiegów higienicznych, ale tylko powyżej wejścia do szczeliny. Głębsze miejsca szczelin, niedostępne dla włosia szczoteczki, stanowią miejsca retencyjne dla płytki nazębnej, i tutaj najszybciej powstaje i rozwija się próchnica. Dobre efekty w walce z próchnicą można uzyskać stosując uszczelnianie bruzd i szczelin poprzez zabiegi lakowania zębów (najlepsze efekty są jeśli dokona się tej czynności w okresie do 6 miesięcy po wyrżnięciu się zębów).
Maksymalnego efekt przeciwpróchnicowy
Jednak dopiero skojarzone działanie lasera i preparatów fluorowych w profilaktyce próchnicy zębów nazywane techniką laserowo – fluorkową zaowocowało uzyskaniem maksymalnego efektu przeciwpróchnicowego. Niespotykana dotąd skuteczność, związana ze stosowaniem tego zabiegu, jest następstwem zasklepienia i wyjałowienia szczelin na powierzchniach zębów – przez co stają się one nieprzepuszczalne dla płynów, oraz z silniejszym i bardziej trwałym utrzymaniem materiału lakującego.
Leczenie próchnicy zębów przy użyciu lasera może być jedyną możliwością uniknięcia bólu dla pacjentów którzy z powodu chorób ogólnoustrojowych nie powinni, lub nie mogą być leczeni w znieczuleniu miejscowym. Dotyczy to pacjentów cierpiących na niektóre choroby serca, niedociśnienie, nadciśnienie, niewyrównaną cukrzycę, jaskrę, astmę oskrzelową, alergików. Tam gdzie próchnica poczyniła już bardzo duże spustoszenia, lub gdy zęby były wielokrotnie plombowane nieodzownym może się okazać użycie tradycyjnej wiertarki mechanicznej. Jednak i w tych przypadkach możliwe jest zastosowanie leczenia kombinowanego – tradycyjnego z laserowym.
I w tych przypadkach dzięki zastosowaniu promieniowania laserowego ubytek zostanie wysterylizowany, stworzona będzie krystaliczna bariera odporna na działanie kwasów, wypełnienie będzie się silniej utrzymywało w zębie, zmniejszy się ryzyko powstania próchnicy wtórnej.