Leczenie paradontozy

Choroby przyzębia

czyli

jak najdłużej zachowaj własne zęby

leczenie paradontozyChoroby przyzębia, obok próchnicy, są najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty uzębienia, dlatego zaliczane są do chorób społecznych. Pomiędzy korzeniem zęba, a dziąsłem znajduje się niewielka szczelina o głębokości 1-3 mm, zwana rowkiem dziąsłowym. Codzienne, prawidłowe zabiegi mycia zębów, zwykle utrzymują to miejsce w czystości i zdrowiu. Jeśli jednak przestrzeń ta nie będzie oczyszczana w wystarczającym stopniu, to dojdzie do nagromadzenia bakteryjnej płytki nazębnej, która spowoduje wystąpienie pierwszej fazy choroby, czyli zapalenia dziąseł. Dojrzała płytka nazębna z upływem czasu ulega mineralizacji i powstaje z niej kamień nazębny.

paradontozaGłówną przyczyną chorób przyzębia jest niedostateczna i nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jednakże, winę zwykliśmy zrzucać na tzw. uwarunkowania genetyczne. W rzeczywistości uwarunkowania genetyczne sprzyjają wystąpieniu negatywnej reakcji przyzębia na obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Natomiast przyczyn chorób przyzębia jest znacznie więcej i nie są do końca ani poznane, ani wyjaśnione.

Dlaczego zęby się ruszają?

Początkowe stadium parodontozy przebiega prawie bezobjawowo. Często są to niewielkie krwawienia z dziąseł i nieprzyjemny smak w ustach. Objawy te zwykle są bagatelizowane, co prowadzi do powstania głębokich kieszonek dziąsłowo-kostnych, a także wystąpienia objawów ostrego stanu zapalnego(ból, ropień). Wydzielane w procesie zapalnym substancje mają właściwości toksyczne, potęgują też proces niszczenia kości. W efekcie zęby ulegają rozchwianiu. Jest to już zaawansowana postać choroby.

 

Jak leczyć?

leczenie paradontozyW pierwszej kolejności, każdy pacjent poddawany jest profesjonalnym zabiegom higienicznym (usunięcie kamienia nazębnego, polerowanie, piaskowanie), oraz indywidualnemu instruktażowi higieny. To bardzo ważny etap leczenia, gdyż zrozumienie przyczyn choroby, oraz odpowiednia motywacja do utrzymania wysokiego poziomu higieny, w bardzo dużym stopniu warunkuje efekt terapeutyczny.

W następnym etapie jest opracowywany i wdrażany odpowiedni dla danego pacjenta program leczenia oparty na środkach farmakologicznych przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, oraz stymulujących wzrost miejscowej odporności na czynniki patogenne. W leczeniu chorób przyzębia wykorzystujemy najnowsze zdobycze technologiczne, między innymi:

W zaawansowanych chorobach przyzębia wykonuje się zabiegi chirurgiczne. Najprostszym z nich jest kiretaż, czyli oczyszczenie i spłycenie nieprawidłowych kieszonek dziąsłowych. Stosuje się również preparaty pozwalające na odbudowę utraconej kości i regenerację tkanek przyzębia.

 

Powrót do strony głównej